Шукати, смачні і корисні страви вже стало для нас традицією. Та зараз ми знайшли смачне пиво, з цікавим іменем “Панське”. Нова броварня, що варить пиво за давніми рецептами пивовара що збудована в м.Івано-Франківськ!!! Справжнє пиво в Manufactura.

У Галичині пиво відоме з ХIV століття. Вже у 1370 р. у Львові працювали три пивовари, а на початку наступного століття їх було одинадцять. Тоді ж вони об’єднались у цех, на гербі якого зображено жбан та два келихи. В 1527 р. Львів повністю вигорів після пожежі, яка почалась у броварні францисканців. Отже, якщо Станиславів «гордиться» Мармулядовою пожежею, то Львів «пишається» Пивною.

Не пас задніх щодо пива і Станиславів. У привілеї Андрія Потоцького від 7 травня 1662 року про надання місту Магдебурзького права є такі рядки: «На передмісті дозволяю будувати броварні, солодовні, винниці, фільварки, на що кожному будуть виділені ділянки. Даю свободи на сівбу, городи, поля, всяку торгівлю, шинки, варіння пива, ситіння меду, гнання горілки, продаж їх та інших речей…». Цим же привілеєм затверджувався податок – «від варіння пива з мірою – п’ять злотих».

Є цікава легенда, як у давнину перевіряли якість пива. На дерев’яну лавку виливали відро напою, після чого туди сідав член магістрату у шкіряних штанах. Через п’ять хвилин він вставав, і якщо його дупа прилипала до лавки, або з тріском від неї відривалась, то пиво вважалось добрим. Якщо ж чиновник підіймався легко, то це свідчило, що пиво розбавлене. Магістрати намагались боротись з отим злом. Наприклад, вони значно дешевше продавали ліцензії на виготовлення пляшкового пива, яке, на відміну від розливного, складніше було розбавити.
Єдина пам’ятка
У XVIII столітті в Станиславові з’являється справжній пивзавод. Його збудували у 1767 р. і складався він із двох цехів – солодового і варного. У підвалах останнього відбувалось доброжування пива. Ім’я першого власника заводу невідоме. У ХІХ столітті виробництво потрапляє до рук родини Седельмайєрів. Підприємливі власники неподалік відкрили ресторан, у якому можна було скуштувати пиво їхнього виробництва. Згодом вулицю, на якій стояли ресторан і броварня, стали називати Седельмайєрівською – ми всі її добре знаємо як Новгородську.

Треба зауважити, що будівля нашого заводу була найстарішою в Україні серед аналогічних підприємств. Станиславів навіть випередив Львів. Хоча офіційною датою заснуванні львівської броварні вважається 1715 рік, найдавніші цехи, що дійшли до нас, зведені у першій половині ХІХ століття. Недарма Станиславівський пивзавод було визнано єдиною в Україні пам’яткою промислової архітектури національного значення і навіть присвоєно Державний охоронний номер 1137. Який, щоправда, не допоміг…

Джерело: газета «Репортер».